Питання / відповідь

Коли слід негайно викликати швидку

  • дихання відсутнє чи з ускладненнями (сторонній предмет у дихальних шляхах, кровотеча з горла),
  • ознаки масивної кровотечі (травматична ампутація кінцівки, рани живота, шиї чи обличчя),
  • біль одночасно в спині, плечах, щелепі, відчуття стиснення у грудній клітці,
  • втрата свідомості або її сплутаність,
  • ознаки інфаркту, інсульту (ускладнене чи втрачене мовлення, паралізована кінцівка, перекошене обличчя, падіння, погіршення зору в одному оці),
  • інші стани, які загрожують життю та здоров’ю (отруєння, травми тощо).

Під час спілкування диспетчер має виявити підстави для виїзду бригади лікарів, лише після цього медиків скеровують до пацієнта.
Якщо ж таких підстав немає, та надається лише консультація телефоном.
Окрім цього, пацієнту можуть рекомендувати звернутися до сімейного лікаря, якщо стан не є невідкладним, але потребує огляду чи обстеження.

Що потрібно сказати диспетчеру

  • Прізвище, стать, вік людини, яка потребує невідкладної медичної допомоги. Якщо це незнайома людина, повідомте її стать і орієнтовний вік та назвіть своє прізвище, ім’я та номер телефону.
  • Максимально точно опишіть скарги та стан людини. Якщо знаєте напевне, то вкажіть причину виникнення невідкладного стану. Наприклад, людина впала з висоти 10 метрів або ж є ознаки інсульту.
  • Відповідайте на всі запитання диспетчера спокійно і чітко — це скоротить час розмови, і бригада швидкої допомоги прибуде скоріше.
  • Виконуйте всі вказівки диспетчера, коли розмовляєте і чекаєте на бригаду.
  • Скажіть точну адресу виклику: район, населений пункт, вулицю, номер будинку, квартири, поверх, код домофона і номер під'їзду. У випадку, якщо точна адреса пацієнта невідома, вкажіть загальновідомі орієнтири та шляхи під’їзду.
  • Підготуйте паспорт та медичну документацію пацієнта. Якщо знадобиться госпіталізація, документи необхідно передати медикам у лікарні.
  • Нагадуємо, що викликати екстрену медичну допомогу потрібно тільки за крайньої потреби — коли є загроза життю та здоров’ю людини. Фальшивий виклик чи перебільшення симптомів задля приїзду медиків загрожують не тільки штрафом тому, хто викликав, а й смертю людині, яка в цей час справді потребувала допомоги і не дочекалася приїзду бригади.

Що робити до приїзду швидкої?

У будь-якій ситуації залишайтеся поруч із пацієнтом, щоб стежити за зміною його стану. По можливості підготуйте паспорт та за наявності - медичну документацію. Дотримуйтесь додаткових рекомендацій залежно від обставин:

Якщо пацієнт у громадському місці: зустріньте бригаду та проведіть її до пацієнта, не займайте номер телефону, оскільки з Вами можуть зв'язатися фахівці для уточнення обставин.

Якщо пацієнт вдома: забезпечте вільний доступ до пацієнта, за необхідності відчиніть двері (хвіртка, шлагбаум, кодовий замок), щоб прискорити прибуття медичних працівників.

Якщо необхідне негайне надання допомоги до прибуття бригади і Ви готові її надати: диспетчер перемкне Вас на лікаря, який надасть рекомендації щодо першої медичної допомоги до прибуття бригади лікарів.

Якщо у Вас є тварини, то до приїзду швидкої зачиніть своїх домашніх улюбленців в іншій кімнаті або у вольєрі. Тварини можуть сильно перенервувати і неадекватно сприйняти присутність сторонніх людей і у стані стресу накинутися на співробітників служби «103», і тоді доведеться надавати допомогу не лише хворому, а й нашим працівникам. Іноді ушкодження, отримані під час зустрічі з деякими домашніми вихованцями бувають важчими, ніж ті захворювання, на які виїхала бригада.

Самотнім людям рекомендуємо зателефонувати сусідам, які могли б зустріти бригаду екстреної медичної допомоги.

Як скоро приїде бригада

На критичний виклик бригади мають доїхати за 10 хвилин, на екстрений – за 20 хвилин.

Критичні – супроводжуються відсутністю або неефективним диханням, ознаками масивної кровотечі чи крововтрати.

Екстрені – супроводжуються порушенням свідомості, ознаками кровотечі, ознаками гострого коронарного синдрому, ознаками гострого мозкового інсульту, розладами дихання.

Неекстрені – пацієнт потребує оцінки стану здоров’я, проте його стан не є невідкладним, а відстрочення надання медичної допомоги не призведе до погіршення його стану.

Непрофільні – стан пацієнта не є невідкладним та не потребує надання медичної допомоги на місці.

На неекстрені або непрофільні виклики медики не виїжджають.

Якщо звернення неекстрене, до пацієнта можуть направити медиків, але лише за умови, що є вільні бригади, а пацієнт не може отримати первинну медичну допомогу у сімейного лікаря.

Якщо виклик непрофільний, пацієнта можуть проконсультувати за телефоном медикеи Центральної оперативної диспетчерської.

Звертаємо увагу: у деяких випадках "швидка" може їхати довше.

Через обставини, які не залежать від організації системи надання екстреної медичної допомоги, допускається перевищення нормативу доїзду.

Йдеться про такі обставини, як ускладнений дорожній рух, метеорологічні умови, сезонні особливості, епідеміологічна ситуація тощо.

Під час війни приїзд "швидкої" можуть відтермінувати до припинення загрози, якщо ведуться бойові дії. В умовах воєнного стану у разі ведення активних бойових дій на території, з якої надійшов виклик, виїзд бригади буде відтермінований до припинення загрози.

Що взяти з собою до лікарні при ушпиталенні

Якщо стан пацієнта буде потребувати ушпиталення до медичного закладу, то варто взяти такі речі:

Документи: паспорт або документ що його замінює (посвідка на тимчасове перебування, паспорт громадянина іншої держави) та, за наявності, медична документація (результати попередніх обстежень)

Одяг: халат, піжаму, спортивний костюм, спідню білизну, шкарпетки

Взуття: змінні тапочки та гумові тапочки для душу

Засоби особистої гігієни: зубна щітка та паста, мило, шампунь, гель для душу, рушник, серветки, туалетний папір

Ліки: препарати, які призначені лікарем і які Ви приймаєте щодня

Засоби комунікації: телефон, ноутбук, планшет, інші пристрої й зарядки до них.

Чи надає швидка консультації?

Так, оператори Центральної оперативної диспетчерської можуть надати консультацію у телефонному режимі, зокрема, якщо ви телефонуєте за номером 103 або 112. Вони можуть проконсультувати з приводу першої допомоги або порадити, чи потрібна госпіталізація. Однак, якщо ситуація критична або Ви сумніваєтеся, краще викликати швидку, щоб медики могли оперативно прибути на місце.

Оператор оперативної диспетчерської може надати консультації з різних питань, пов'язаних із станом здоров'я. Зокрема, вони можуть консультувати щодо:

  • Надання першої допомоги при невеликих травмах, опіках, порізах тощо.
  • Дій до прибуття бригади швидкої допомоги у разі серйозних станів, таких як інфаркт, інсульт, утоплення, втрата свідомості, судоми.
  • Оцінка стану здоров'я та визначення необхідності виклику швидкої допомоги.
  • Консультація щодо дій при отруєннях (наприклад, алкоголем, ліками, хімікатами).
  • Поради щодо стабілізації стану пацієнта (наприклад, як зупинити кровотечу або полегшити дихання).

Однак диспетчер не може поставити діагноз або призначити лікування, їхнє завдання – оцінити ситуацію та порадити подальші дії до прибуття медичної допомоги.

envelopephone-handsetmap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram