Метод Геймліха застосовується, коли людина потребує негайної допомоги. Зазвичай у такому стані колір обличчя потерпілого стає синьо-червоним, людина хапається за горло й не в змозі розмовляти або вдихати повітря. Надати допомогу цим методом можна навіть самому собі.
ЗАГАЛЬНИЙ ОПИС МЕТОДУ ГЕЙМЛІХА
Що ж зробити, якщо поруч з вами хто-небудь захлинувся? Насамперед, не впадайте в паніку. Виконайте наступні дії:
- Якщо людина у свідомості та стоїть на ногах, станьте позаду нього.
- Обхопіть постраждалого обома руками.
- Стисніть одну з рук у кулак та великим пальцем кулака притисніть місце живота потерпілого між пупком і ребрами. Ця область живота називається епігастральною.
- Долоню іншої руки кладемо зверху кулака та штовхаємо рухом вгору вдавлюємо його в живіт. Виконуючи цей рух, стежте за тим, щоб ваші руки згиналися в ліктях, але при цьому груди потерпілого не передавлювалися.
- Повторюємо застосування методу Геймліха до повного звільнення дихальних шляхів людини. Важливо пам'ятати, що поплескування потерпілого по спині може погіршити становище. Предмет, яким людина захлинулася, від ударів по спині може пройти дихальними шляхами вниз. Ознака того, що метод Геймліха спрацював, – людина може самостійно дихати, а колір її обличчя став нормальним.
МЕТОД ГЕЙМЛІХА: ОПИС НЕОБХІДНИХ ДІЙ, КОЛИ ЛЮДИНА БЕЗ СВІДОМОСТІ
Якщо людина захлинулася та втратила свідомість і підійти до неї зі спини неможливо, допомогти їй все ж можна. Щоб надати допомогу постраждалому, виконуйте наступні дії:
- Покладіть людину на спину.
- Прийміть позу сидячи на постраждалому, обличчям до його голови. Намагайтеся сидіти на стегнах, щоб не тиснути сильно на груди й живіт людини, яка потребує допомоги.
- Покладіть ваші руки одну на одну. Нижня рука при цьому повинна розташовуватися між пупком і ребрами постраждалої людини.
- Натискаючи всім тілом, здійснюйте активні поштовхи в епігастральній області постраждалого за напрямом вгору.
- Стежте, щоб голова постраждалого дивилася прямо, а не була повернута набік.
- Повторюйте ваші рухи до тих пір, поки людина не почне дихати самостійно.
- Якщо людина, якій ви надаєте допомогу, так і не приходить до тями, то проводите серцево-легеневу реанімацію до приїзду лікарів. Огляд лікарів необхідний буде потерпілому і в разі відновлення дихання та свідомості.
ЯК ДОПОМОГТИ СОБІ, ЯКЩО НІКОГО НЕМАЄ ПОРУЧ?
Удушення перепинає доступ кисню до мозку, тож перша допомога як ніколи важлива. Якщо ви самі, спробуйте цей метод.
- Міцно стисніть руку в кулак та розташуйте його прямо над пупком.
- Іншою рукою обхопіть кулак та перегніться через спинку стільця чи крісла.
- Натискайте кулаком вперед-назад, щоб чужорідний об’єкт зрушився з місця
Або можна спробувати такий метод:
- Одну руку (зручну вам) міцно стисніть в кулак.
- Натисніть ним в ділянці черевної порожнини на рівні останнього ребра над пупком. Іншою рукою накрийте кулак.
- Натискайте на черевну порожнину доти, доки шматок їжі не вийде назад. Натиски мають бути швидкі та поривчасті.
МЕТОД ГЕЙМЛІХА ПРИ СТОРОННІХ ТІЛАХ ДИХАЛЬНИХ ШЛЯХІВ У ДІТЕЙ
Якщо дитина захлинулася і не може дихати, необхідно виконати наступні дії:
- Укладіть постраждалу дитину на спину на підлогу.
- Станьте на коліна у нього в ногах.
- Прикладіть середні та вказівні пальці ваших обох рук на живіт дитини між пупком і реберною дугою.
- Зробіть активний рух надавлювання діафрагми дитини вгору.
- Стежте, щоб грудна клітка була вільною, не відчувала на собі тиску.
- Необхідно повторювати до очищення дихальних шляхів.
НАДАННЯ ДОПОМОГИ МАЛЕНЬКИМ ДІТЯМ
Є й інший метод допомоги дитині, особливо він підходить для дітей молодшого віку. Виконується так:
- Покладіть дитину обличчям вниз так, щоб її обличчя лежало на вашій долоні, а ноги були по різні сторони ваших передпліч.
- Несильно поплескуйте дитину по спині між лопатками долонею, поки дихальні шляхи не будуть звільнені. Якщо цей метод не дає результатів, продовжуйте надавати допомогу першим способом прийому Геймліха. Якщо дитина не дихає і не повертається до свідомості, починайте проводити серцево-легеневу реанімацію і не припиняйте до приїзду медиків.
СЛР для дітей до 12 місяців
- Крок 1. Якщо дитина без свідомості, перевірте її рот на предмет закупорки дихальних шляхів, наприклад язика, їжі, блювотних мас або крові. Якщо є засмічення, використовуйте мізинець, щоб усунути його. Покладіть дитину на спину, щоб відкрити дихальні шляхи.
- Крок 2. Перевірте дихання. Прислухайтеся до звуку дихання, подивіться на рухи грудної клітки або відчуйте подих на своїй щоці.
- Крок 3. Якщо дитина дихає , покладіть її в положення для відновлення, поклавши обличчям вниз на своє передпліччя. Зателефонуйте за номером місцевої екстреної служби. До прибуття швидкої допомоги регулярно перевіряйте дихання та реакцію дитини.
- Крок 4: Розташуйте два пальці в центрі грудей дитини та зробіть 30 стискань зі швидкістю приблизно 100 стискань за хвилину . Кожне стискання має стискати грудну клітку приблизно на одну третину .
- Крок 5: Злегка нахиліть голову дитини назад з піднятим підборіддям, щоб відвести язик від задньої частини горла, відкривши їй дихальні шляхи. Зробіть вдих і закрийте своїм ротом її рот і ніс. М'яко і рівномірно подуйте приблизно одну секунду . Слідкуйте за підняттям і опусканням грудей. Зробіть ще один вдих і повторіть послідовність.
- Крок 6: Продовжуйте робити 30 компресій, а потім 2 вдихи, доки не прибуде медична допомога . Якщо дитина починає дихати і реагувати, поверніть її в положення для відновлення. Продовжуйте спостерігати за її диханням і будьте готові знову почати серцево-легеневу реанімацію в будь-який момент.